24/7 Homework Help

Essaynice Will Help You Write Your Essays and Term Papers

From initial topic to finished paper

Answered » You can buy a ready-made answer or pick a professional tutor to order an original one.

Assignment help 3367

by | Apr 10, 2023 | Posted Assignments

The data for inventory for an item are: 

September 1st- Beginning inventory   40 units at $40

September 4th-sold                            30 units 

September 10th- purchased                30 units at $42

September 17th- Sold                           20 units

September 30th- purchased                20 unites at $44 

1) Using the perpetual inventory system, costing by the LIFO method, what is the cost of the inventory of 40 units on September 30th?

2) Using the perpetual inventory system, costing by the FIFO method, what is the cost of the inventory of 40 units on September 30? 

3) Using the periodic inventory system, costing by the average cost method, what is the cost of the merchandise inventory of 40 units on September 30?

HOME TO CERTIFIED WRITERS

Why Place An Order With Us?

  • Certified Editors
  • 24/7 Customer Support
  • Profesional Research
  • Easy to Use System Interface
  • Student Friendly Pricing

Have a similar question?

PLAGIRAISM FREE PAPERS

All papers we provide are well-researched, properly formatted and cited.

TOP QUALITY

All papers we provide are well-researched, properly formatted and cited.

HIGHLY SECURED

All papers we provide are well-researched, properly formatted and cited.

Order-Essaynice
Open chat
1
Powered by Essaynice
Hello! Welcome to to our WhatsApp support.
We offer READY solutions, HIGH QUALITY PLAGIARISM FREE essays and term-papers.

We are online and ready to help.